Aha, zasa maturity

Autor: Viliam Nádaskay | 15.3.2013 o 18:08 | (upravené 15.3.2013 o 18:39) Karma článku: 5,41 | Prečítané:  335x

Maturity k nám opäť prikvitli. Sú tu každý rok, prichádzajú v pravidelnom cykle ako zima. Obe neznášame, ale keď sú fuč, sú z nás sentimentálny šašovia. Hlavne, že keď tu boli, tak sme mali nervy a nadávali ako Mojsejová v živom vysielaní. Tak keď teda túto udalosť roka máme u nás každý rok, prečo by som sa mal nad práve teraz nad ňou rozdrapovať?

Lebo ju mám prvý rok za sebou a ako vieme, po vojne je každý generál, podobne ako po voľbách („ja som ho nevolil“/“ja som vám hovoril“/“ony boli voľby?“) a ja chcem byť aspoň raz generál. Takže vám ponúkam pohľad veľmi múdreho a dospelého človeka na takú dôležitú vec ako maturiťná skúška.

Takže na úvod si rozdeľme tých budúcich zodpovedných a dospelých ľudí, ktorých príjmu na univerzity a potom na intrákoch behajú nahí po chodbe a nevedia si navariť. Takže:

 

1. Herci (úprimne, väčšinou herečky) alebo „JEŽIŠ JA TO NEDÁM“ - exempláre, ktoré dňom i nocou sedia nad učebnicami, ktoré nemajú (thx, reforma), a hltajú prášky na nervy, chlomcú kávu a redbull, ktorý totálne pomáha (veď je v ňom kofeín, taurín, niacín, bromhexin, alexandrín a Potemkin). Potom nestíhajú také zábavné aktivity ako je hromadná zabíjačka mozgových buniek, nadávanie na školský systém a čumenie na tú puklinu v stene, ktorú urobili roboši, keď ťahali káble. Výsledok? Stres, infarkt, brilantný herecký výkon. Cez celé štúdium viac jednotiek na vysvedčení ako na hrudi ženského gymnastického družstva, to neveští nič dobré, to dokonca veští úplný trapas. Nedráždiť.

 

2. Cool kidz ej kej ej „kašli na to, formalitka“ - deň pred samotným procesom testovania (ne)nadobudnutých vedomostí si prejde zošit. Alebo ani to. Aspoň tak to povie v škole ostatným deckám. Lebo to je cool, neučiť sa a tak. Naznačuje to, že sa nestarám a som rebel. A to je cool. Alebo hovorí pravdu a bude sa riadiť heslom: „Keď už nič neviem, tak sa aspoň...“ blablabla, poznáte. Čo znamená podľa dnešného merita, že si šprcne taký ten lepkavý humus na hlavu a vytvaruje na Rónalda, nezastrčí si košeľu do gatí a nahodí ksicht plný nezáujmu a pohŕdania systémom. So hardcore. Hejteri budú hejtovať. Alebo študovať.

 

3. Ostatní – spešl kategória pre ostatných. Aha, máte vlastnú kategóriu.

 

Takže sme si zaradili študáčikov, teda sa vrhnime na samotný priebeh. Písomná časť maturiťnej skúšky je samozrejme veľmi dôležitá. Preverí totiž naše schopnosti v úhľadnom pravopise, pochopenie byrokratického prístupu maxisterstva (to je akože veľké ministerstvo, lebo to školské je ozaj veľké), prácu pod tlakom (jedli sme fazuľu) a predstavivosť, ktorou si predstavujeme idiota, čo tento test vymyslel. Výplody nášho génia napokon ohodnotí obrovský počítač, ktorý vie aj rozprávať, variť a nosiť papuče (tak si ho ja predstavujem), a ktorý nám náhodne priradí nejaké percento pomocou generátoru náhodných čísel a ak máme šťastie, postupujeme do ďalšieho kola. Prípadne vašu kreativitu pri súvislom písaní ocení živý učiteľ. Ktorý takisto bude musieť takisto oceniť náklad kreativity od takého množstva študentov, že to by nespočítal ani Kórejec.

 

Ústna časť maturitnej skúšky je veľké vyvrcholenie nášho edukačného koitu, keďže pri ňom existuje možnosť, že naše ťažko nazbierané vedomosti spravodlivo ohodnotí konštruktívnym kriticizmom a objektivizmom oplývajúca mysliaca bytosť. Cŕŕŕŕŕn, vstávať! Dúfame aspoň, že vyfasujeme takú bytosť (šanca mizivá, ale ja som to šťastie mal), že gestapák za stolom by bol radšej doma alebo v skejtparku na prkne (učiteľ nemôže byť vášnivý skejter, vy ignoranti?), alebo jednoducho použijeme to, čím nás obdaril Boh. Rozum. Poprsie. Výstrih funguje v drvivom množstve prípadov. Rovnoprávnosť. Či to pomôže, aj keď ste muž (alebo škaredá ako noc), to neviem. Ak nás učiteľ pošle preč so slovami „Odpáľ, nech ťa nevidím!“, máme vyhrané. Ak nás náhodou bude ešte chcieť vidieť, máme prehrané a skúšku dospelosti si zložíme druhýkrát. Super, byť dvakrát dospelý! My, čo sme úspešne skončili tento blázinec, ideme rýchlo všetky mozgové bunky nesúce naše cenné vedomosti zamordovať na chatu, kde si pravdepodobne aj urobíme hanbu neoblomným šahaním spolužiakovi na rozkrok, otyčkovaním atraktívnej spolužiačky a vyspaním sa v kríku za chatou, kde sa chodí močiť. Dospelosť a tak.

 

Nuž, maturanti, už ste teda zaradení, poznáte priebeh a aj jeden super trik. Tak tam choďte a natrite im to. Určite budú hladní po vašich ľahko roztierateľných vedomostiach. Mňam. Veď ste predsa budúca elita národa a budúca cieľová skupina vysielania televízie JOJ.

 

Hurá, dospelosť a zodpovednosť a dane a deti a osamelá smrť!

 

Som generál.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Zoznam vecí, na ktorých chce ušetriť štátna zdravotná poisťovňa

Výber úsporných opatrení, ako ho navrhla Všeobecná zdravotná poisťovňa.

KOMENTÁRE

Pozrime sa na pád predsedu Danka z výslnia

Aj keby výložky z pyžamy neodpáral, určite im už bozkami lásku neprejavuje.


Už ste čítali?